İranlı Kadın Sporcudan Haber Alınamıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Olimpiyat elemelerinde İran’ı temsil eden Elnaz Rekabi, ülkesinin kadın sporcular için getirdiği kısıtlamaları hiçe sayarak final elemelerinde başörtüsüz yarıştı. Bu davranışı ile ülkesindeki kadınların eylemine destek veren milli sporcudan bir süredir haber alınamadığı ortaya çıktı.

İran’da başörtüsünü kurallara uygun takmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin ölümüyle başlayan protestolar devam ediyor. Amini’nin ölümü sonrası İranlı kadınların başörtülerini çıkarmaları, saçlarını kestikleri videoları sosyal medyada yayımlamaya başlamalarıyla büyüyen protestolar kısa sürede sokaklara da sıçradı.

Olimpiyat elemelerine başörtüsüz çıkan İranlı kadın sporcudan haber alınamıyor

BİR DESTEK DE MİLLİ SPORCUDAN GELDİ

Ülkede devam eden gösterilere bir destek de ülkenin milli sporcusu Elnaz Rekabi’den geldi. Bugüne kadar tüm yarışmalara başörtüsü ile katılan Rekabi, Seul olimpiyatlarında bir ilke imza attı. İran’daki kadınların eylemine destek veren milli sporcu, olimpiyatlarda başörtüsüz yarıştı.

ORTADAN KAYBOLDU

Uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu destek sonrası sürpriz bir gelişme yaşandı. Ülkesindeki kadınlara destek vermek için Güney Kore’deki elemelere başörtüsüz çıkan İranlı kaya tırmanışçısından bir süredir haber alınamadığı öğrenildi.

PAYLAŞIMI KAFA KATIŞTIRDI?

Elemelere başörtüsüz çıkan kadın sporcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Öncelikle neden olduğum tüm endişeler için özür dilerim. Tırmanışa başlamanın zamanlaması ve ani çağrı nedeniyle başörtüm istemeden sorunlu hale geldi. Şu anda önceden planlanmış zaman çizelgesine göre ekiple birlikte İran’a dönüş yolundayım” ifadelerine yer verdi.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -