Gazze’deki 2.3 Milyon Kişiyi Sina Çölü’ne Sürmeyi Planlıyorlar

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İsrail hükümetinin Gazze’deki 2.3 milyon kişinin, Mısır’ın büyük bölümü çöl olan Sina Yarımadası’na nakledilmesini öngören bir savaş önerisi hazırladığı ortaya çıktı. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise daha önce de dillendirilen bu senaryo için “Gazze’dekileri Sina Yarımadası’na zorlama çabalarını reddediyoruz” demişti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 25 gündür devam ederken dikkat çeken bir bilgi ortaya çıktı. İsrail’de politika belirlemeyen ancak araştırma yapan İstihbarat Bakanlığı, 13 Ekim tarihli onaylı belgesinde, Gazze’deki sivillerin Mısır’a zorla göç ettirilmesinin olumlu ve uzun vadeli stratejik sonuçlar doğuracağını öne sürdü.

FİLİSTİN YÖNETİMİNİN OLMASINI REDDETTİLER

Gazze Şeridi’ndeki sivil gerçeklikte önemli bir değişiklik yapmak için 3 alternatif önerilen belgede, Batı Şeria merkezli Filistin Yönetimi’nin Gazze’de yeniden egemen olması ya da yerel bir rejimin desteklenmesini içeren diğer iki alternatif, başta ” İsrail’e yönelik saldırıları engelleyemeyecekleri” olmak üzere bazı nedenlerle reddedildi.

NÜFUSUN KUZEY SİNA’DAKİ ÇADIR KENTLERİNE TAŞINMASI GÜNDEMDE

Filistin Yönetimi’nin Gazze’de yeniden egemen olmasının, binlerce İsrailli sivil ve askerin hayatına mal olacak eşi benzeri görülmemiş bir zafer olacağı ve İsrail’in güvenliğini sağlamayacağı ifade edilen belgede, 3. alternatif olarak Gazze’deki sivil nüfusun Kuzey Sina’daki çadır kentlere taşınması, ardından kalıcı kentler ve tanımlanmamış bir insani yardım koridoru inşa edilmesi ve yerlerinden edilen Filistinlilerin girişini engellemek için İsrail içinde bir güvenlik bölgesi oluşturulması önerilerek, bu alternatifin İsrail’in güvenliği için en çok arzu edilen seçenek olduğu belirtildi.

İsrail’in aklı fikri bu senaryoda! Gazze’deki 2.3 milyon kişiyi Sina Çölü’ne sürmeyi planlıyorlar

TÜRKİYE, KATAR GİBİ ÜLKELERİN MALİ DESTEK SAĞLAYACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

Mısır, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu planı mali olarak destekleyeceği ya da yerlerinden edilen Filistinlileri uzun vadede vatandaş olarak kabul edeceği iddia edilen belgede; Kanada’nın “hoşgörülü” göçmenlik uygulamalarının da bu ülkeyi potansiyel bir yeniden yerleşim hedefi haline getirdiği kaydedildi.

“KALIRLARSA, DAHA ÇOK SİVİL KAYBI OLACAK”

Belgede, bu önerinin ilk etapta uluslararası meşruiyet açısından karmaşık olabileceği kabul edilirken, “Değerlendirmelerimize göre, nüfus tahliye edildikten sonra yaşanacak çatışmalar, nüfusun kalması durumunda yaşanacaklara kıyasla daha az sivil kaybına yol açacaktır.” ifadesine yer verildi.

NETANYAHU, “VARSAYIMSAL BİR ARAŞTIRMA” DİYOR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisi, bu raporu “varsayımsal bir alıştırma”, hükümetin ve güvenlik kurumlarının her kademesinde benzerleri hazırlanan bir kavram raporu olarak değerlendirdi. Açıklamada, tüm resmi kurumların şu anda Hamas’ın yönetim ve askeri kabiliyetlerini yok etmeye odaklandığı aktarıldı. Belge hakkında bilgi sahibi olan İsrailli bir yetkili ise belgenin bağlayıcı olmadığını söyledi.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri