McDonald’s Rusya’da Kapatma Kararı Aldı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

ABD’li fast food devi McDonald’s’ın Rusya’daki restoranlarını kapatma kararı özellikle gençler arasında üzüntüye neden olurken, restorana ait ürünler ikinci el sitelerinde fahiş fiyatlara satılmaya başlandı. Bazı hamburgerler için 150 dolara kadar ücret isteniyor.

McDonald’s’ın CEO’su Chris Kempczinski dün, Ukrayna’daki savaş nedeniyle şirketin, Rusya’daki 850 restoranını geçici olarak kapatacağını duyurmuştu. Kararın açıklanmasından sonra bazı McDonald’s restoranlarında kuyruklar oluşurken, ikinci el ürünlerin satıldığı internet sitelerinde şirkete ait hamburger ve diğer bazı ürünlerin yüksek fiyatlarla satışa sunulması dikkati çekti.

BARDAK 50, HAMBURGER 150 DOLAR

Bazı hamburgerler için 150 dolara kadar fiyatlar istendiği görüldü. Şirketin eşantiyon olarak dağıttığı bardaklar da internet sitelerinde 50 dolara satışa çıkarıldı. Bazı ilanların sitelerden hızlı bir şekilde silinmesi de dikkati çekiyor.

İLŞK ŞUBE 1990’DA MOSKOVA’DA AÇILMIŞTI

Rusya’daki ilk McDonald’s, 1990’da Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda açılmıştı. Açılış gününde yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret ettiği şubenin önünde yüzlerce vatandaş, saatlerce kuyruklarda beklemişti. Söz konusu gelişme, kapitalizmin Sovyetler Birliği karşısındaki zaferinin sembollerinden biri olmuştu.

RUS VATANDAŞLARI KARAR NEDENİYLE ÜZGÜN

McDonald’s’ın Rusya’daki restoranlarını kapatma kararını değerlendiren Yekaterina adlı vatandaş, söz konusu kararı anlamadığını ve bunda herhangi bir mantık bulamadığını söyledi.

Anna ise oldukça üzüldüğünü ifade ederek, “Kapanmasına ben oldukça üzülüyorum. Çünkü okuldan sonra hep McDonald’s’ta oturuyoruz, konuşuyoruz ve yemek yiyoruz. Şimdi nerede oturacağımızı bilmiyoruz. Çünkü Patriark semtinde her yer çok pahalı.” diye konuştu.

Ekonomik yaptırımları anlaşılabilir bulan Yuliya, karardan ötürü yine de üzüntü duyduğunu aktararak, “Sıradan insanlar için kapanması oldukça kötü. Çünkü şimdi oturacak yer olmayacak. Burası insanların sıklıkla vakit geçirdikleri bir yer.” dedi.

“ONLARA BOL ŞANS DİLİYORUM”

Karardan ötürü çok fazla üzülmediğini dile getiren Oleg ise “Bir taraftan kapandığı için çok mutlu değiliz ancak bunun için üzülmeye de gerek yok. Çünkü gerçek bir vatansever, tabiri caizse, ülkesini yemek için değiştirmez. Kapanma kararı bize ait değil. Bunlar uluslararası şirketlerin kararı. Dolayısıyla sonucunu onlar düşünsün. Biz onları reddetmedik, onlar reddetti. Dolayısıyla onlara bol şans diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri