Web Site Trafiğini Öğrenme İçin Kullanabileceğiniz Araçlar

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Web siteye sahip olan kişiler herhangi bir sitenin kaç kişi tarafından ziyaret edildiğini bilmek istemektedirler. Bir web sitenin kaç kişi tarafından ziyaret edildiğini öğrenmenin yanı sıra bu bilgileri kullanarak uygulayacağınız stratejilerde çok önemlidir. Size bu içeriğimizde sunacağım araçlar ile birlikte web site trafiği öğrenme işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir web sitenin trafiğini öğrenmek, web sitenizin veya işletmenizin pazar stratejisini daha başarılı bir şekilde yönetmenizi ve optimize etmenize olanak sağlar. Bu araçları kullanarak sektörde bulunan mevcut rakipleriniz hakkında birçok bilgiye kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sektörde bulunan rakibinizin veya herhangi bir web sitenin trafiğini analiz ettiğinizde aşağıda yer alan maddeleri görüntüleyebilirsiniz.

 • Web sitenin aldığı toplam ziyaretçi sayıları, ziyaretlerin zaman içerisinde arttığı veya azaldığı konusundaki bilgiler.
 • Web siteye ziyaretçilerin hangi kanal üzerinden geldiği hakkında bilgiler.
 • Web site içerisinde en fazla trafik alan sayfalar ve en az trafik alan sayfalar.
 • Web siteye organik trafik çeken anahtar kelimelerin analizi.

Web sitesi trafiği öğrenme araçları, size aktif olan herhangi bir web sitenin trafiğini analiz etme imkanı sunan son derece faydalı araçlardır. Bu araçlar web siteleri hakkında veri toplamak için çeşitli kaynalar üzerinde analiz yapmaktadırlar. Çünkü bir web sitenin performansı hakkında bilgi sahibi olmak için ve doğru bilgileri kullanıcılara sunmak için çok fazla veriye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu konuya örnek vermek gerekirse ziyaretçi sayısı az olan daha küçük sitelerin bu araçlar üzerinde görüntülenmediğini deneyip görüntüleyebilirsiniz.

Ancak dijital dünyada otoritesi yüksek olan web siteleri ve markaları izlemek için bu araçlar son derece başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Böylece bu araçları kullanarak büyük rakiplerin ne tür stratejiler kullandığını tüm detayları ile öğrenmiş olacaksınız. Bu bilgiler neticesinde kendi web sitenizin gelişmesi için çalışmalarda bulunabilirsiniz.

Web Sitesi İçin Önemi Olan Trafik Ölçütleri Nelerdir?

Bir web sitesine sahipseniz ve bu web sitesinde trafik analizi ederken nelere dikkat etmeniz gerekiyor konusunda bir bilgiye sahip değilseniz sizlere önemli web sitesi trafik ölçümlerini temel olarak aşağıda maddeler halinde listeledik.

 • Başlıca Trafik Kaynakları: Web sitenize en fazla ziyaretçi çeken kanallardır.
 • Benzersiz Ziyaretçiler: Belli bir zaman aralığında web sitenizi en az bir kere ziyaret eden kullanıcılardır.
 • Sayfa Görüntülenme Sayısı: Belli bir zaman aralığına web siteniz içerisine görüntülenen toplam sayfa görüntülenme sayısıdır.
 • Organik Arama Trafiği: Mevcut olan herhangi bir arama motoru üzerinden web sitenize giriş yapan kullanıcıların sayısıdır.
 • Ortama Ziyaret Süresi: Web sitenize giriş yapan her ziyaretçinin web site üzerinde ortalama geçirdiği ziyaret süresidir.
 • Hemen Çıkma Oranı: Web sitenize giriş yapan kullanıcıların ikinci bir sayfaya giriş yapmadan direkt olarak web sitenizden çıkan ziyaretçilerin yüzdesidir.

Web Sitesi Trafiğini Öğrenmek İçin Ücretsiz Araçlar Nelerdir?

 1. Semrush

Semrush, dijital mecrada iş yapan işletmeler ve kişiler için kapsamlı hizmet sunan bir SEO aracıdır. Bu aracı kullanarak backlink analizi, içerik planlama gibi birçok SEO aracını bir uygulama üzerinden edinebilirsiniz. Semrush, rakip web sitesi trafiğini kontrol etmek için kullanabilecek en verimli uygulamalardan biridir.

Semrush aracının ücretli ve ücretsiz olarak planları bulunmaktadır. Semrush aracının deneme sürümü ile günde 10 adete kadar rapor görüntüleyebilirsiniz. Semrush üzerinden analizini yaptığınız web sitesi için aşağıdaki ölçütler rapor içerisinde listelenecektir.

 • Web siteyi ziyaret eden toplam kullanıcı sayısı
 • Web siteye giriş yapan benzersiz ziyaretçi sayısı
 • Web siteye giriş yapan ziyaretçilerin hemen çıkma oranı yüzdesi
 • Web siteyi ziyaret eden kullanıcıların web site üzerinde geçirdiği ortalama ziyaret süresi

Platformun ek olarak aynı anda birden fazla web sitesinin trafiğini kolay bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan toplu trafik analizi özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği kullanarak en fazla 200 adet web sitesini analiz edip raporlayabilirsiniz. Analizler sonucunda elde ettiğiniz bu raporu daha sonra .CSV uzantılı bir şekilde Excel programına aktarmanız da mümkündür.

 1. UberSuggest

UberSuggest aracı genel olarak anahtar kelime analizi ve rakiplerin trafiğini öğrenmek için sıklıkla tercih edilen bir SEO aracıdır. UberSuggest aracı ücretsiz ve ücretli sunumları ile piyasaya sürülmüştür. UberSuggest aracının ücretsiz sürümünü kullanarak günde üç adet web sitesi üzerinde analizler yapabilirsiniz. UberSuggest aracı üzerinde yaptığınız analizler neticesinde karşınıza çıkan sonuç ekranında analizini yaptığınız web sitenin anahtar kelime sayısı ve aldığı toplam trafik sayısı gibi birçok detaya ulaşabileceksiniz. Bunun yanı sıra bu araç ile birlikte backlink analizi de yapmanız mümkün olacaktır.

Profesyonel Antalya SEO Şirketi Arıyorum!

Sizlerde bir web sitesine sahipseniz ve Antalya SEO bölgesinde alanında profesyonel bir firma bulamadıysanız sizlere SEO Rendesi firması olarak yardımcı olabiliriz. Firmamız olarak kurulduğumuz günden itibaren birçok web siteye SEO hizmeti sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz. Sizlere SEO Rendesi firmamız ile çalışmak istiyorsanız iletişim adreslerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri