Patates Hasadı Başladı Yeni Fiyat Dudak Uçuklattı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Bursa’da patates hasadı yeni sezonun gelmesi ile başladı. Tarlada kilosu 7,5 liradan satılan patates hakkında bölgede incelemelerde bulunan Bursa Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise çiftçilerin fiyatlardan memnun olduğunu aktardı. Tüketicinin ödeyeceği fiyata da değinen Çelik “Tarlada bu fiyatlar olunca tüketicinin 12-13 liradan aşağıya yiyemeyeceğini buradan anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Son dönemlerde sebze-meyve fiyatlarının artması vatandaşın alım gücünü bir hayli düşürdü. Yeni dönemde fiyatların inmesini bekleyenlere Bursa Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik’ten kötü haber geldi. Kurşunlu Mahallesi yolu üzerinde hasadı yapılan patates tarlasında incelemede bulunan Çelik, tarlada 7,5 liraya alıcı bulan patatesi, tüketicinin ise 12-13 liradan aşağıya yiyemeyeceğini belirtti.

“KAZANDIRMADIĞINDA ÇİFTÇİYİ MÜTHİŞ ZARARA UĞRATIYOR”

İncelemenin ardından açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Bildiğiniz gibi, burası hatırı sayılır derece patates ekilen bir bölgeydi. Bu uzun yıllar devam etti. Özellikle son 5 yıldır azala azala 3 bin dekara kadar düştü. Bunun da sebebi patatesin bir sene para kazandırıp, bir sene kazandırmaması. Tabi ki patates para kazandırmadığında maliyetleri yüksek olduğu için çiftçiyi müthiş bir zarara uğratıyor. Onun için çiftçimiz sözleşmeli patates ekimine yöneldi. Şu anda yüzde 70’i sözleşmeli, yüzde 30’u ise bireysel ekim yapıyor” dedi.

TÜKETİCİ 12-13 LİRADAN AŞAĞIYA YİYEMEYECEK

Patatesin tarlada 7,5 liraya alıcı bulduğunu, tüketicinin ise 12-13 liradan aşağıya yiyemeyeceğini ifade eden Çelik, ” İnegöl’de ÇKS’ye kayıtlı olarak 3 bin dekar patates ekimi var. Kayıt dışı da bin dekar var. Dönümünden 3 ton ürün alınıyor. Önceki yıllarda 4-4,5 tonlara kadar çıkmıştı. Bu sene yağmurların sürekli devam etmesi, güneşin olmamasından dolayı dekar başına 1 ton verim düşüklüğü söz konusu. Toplam da 4 bin dekar alanda 12 bin ton civarından bir ürün alınması bekleniyor. Çiftçimiz fiyatlardan memnun. Şu anda çiftçimiz kilosunu 7,5 liradan veriyor. Tarlada bu fiyatlar olunca tüketicinin 12-13 liradan aşağıya yiyemeyeceğini buradan anlıyoruz” şeklinde konuştu.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -