Merkez Bankası Başkanı Erkan’dan İhracatçılara Müjde

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İhracatçılara yönelik müjdeli bir haber veren Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, “Temmuzda 10 kat artışla 3 milyar liraya yükselttiğimiz reeskont limitini daha da artıracağız, çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ı konuk etti. ASO Başkanı Seyit Ardıç’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ASO gündem toplantısında ekonomik gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunan TCMB Başkanı Erkan, Ankaralı sanayicilerin sorularını da cevapladı. Erkan, reeskont kredileriyle ilgili ihracatçılara müjdeli bir haber verdi.

Merkez Bankası Başkanı Erkan’dan ihracatçılara müjde: Reeskont limitini daha da yükselteceğiz

“REESKONT LİMİTİNİ DAHA DA ARTIRACAĞIZ”

Reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ilave ihracat bedeli satış koşulunun kaldırıldığını ve reeskont kredi vadesi boyunca verilen döviz almama taahhüdünden, ithalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımlarının istisna tutulduğunu hatırlatan Erkan, “Temmuzda 10 kat artışla 3 milyar liraya yükselttiğimiz reeskont limitini daha da artıracağız. Çalışmalarımız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Erkan’dan ihracatçılara müjde: Reeskont limitini daha da yükselteceğiz

“SANAYİCİLERİMİZDEN BEKLENTİMİZ YATIRIMA AĞIRLIK VERMELERİ”

Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) başta olmak üzere yatırım ve ihracat desteklerine ilişkin son dönemde atılan adımlara ve yapılan çalışmalara dikkati çeken Erkan, “Firmaların finansmana erişimini ve finansman koşullarını desteklemeye devam etmekteyiz. Sağlanan bu imkanlarla sanayicilerimizden beklentimiz yatırımlara ağırlık vermeleri, uygulanan programa ve Türkiye’ye her koşulda destek olmaya devam etmeleridir.” değerlendirmesinde bulundu.

Erkan, YTAK uygulama çerçevesinin yeniden yapılandırıldığını belirterek, “Yatırımlara ilişkin süreci ilgili kurumlarla birlikte stratejik bir çerçevede yürütmekteyiz. Yeni çerçevesiyle güçlendirilmiş YTAK programıyla cari dengeye katkı verecek ve dolaylı etkileri döviz kuru ve fiyat istikrarı üzerinde hissedilecek alanlarda üretim kapasitesinin artışını hedefliyoruz. YTAK’a 3 yıl boyunca toplam 300 milyar lira limit tahsis edildi.” ifadelerini kullandı.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -