Hümik Asit

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Bitki ve hayvanların doğal bir şekilde çürümesi sonucunda elde edilen organik gübreleri hümik asit denmektedir. Çürüyen hayvanların biyolojik ve kimyasal etkileşimleri sonucunda ortaya çıkan bileşenlerdir. Hümik asit tek bir asit değildir. Humik ve fulvik asitin bir araya gelmesiyle oluşur. Tatlı sular ve okyanuslardan gelen karmaşık bir moleküldür. Toprak ile bitkiler arasında bir besin maddesi aktarımı sağlar. Bu aktarım sayesinde bitki kökleri su ve besin maddelerine bağlanır. Tarımdaki verimin artması için hümik asit oldukça önerilen bir gübre çeşididir.

Hümik Asit Neden Kullanılır?

Bitki beslenmesinde kullanılan ana gübre grubunda yer almayan hümik asit, beslenme takviyesi olarak verilir. Bu gübre çeşidinin içinde bitkilerin büyümesi ve verimli olması için gerekli olan; azot, fosfor, potasyum gibi maddeleri içerir. Hümik asit, toprakta bulunan humusun aktif maddesidir.

Yüzyıllar boyunca toprakta bozulmadan kalabilmektedir. Bu da bu gübre çeşidini uzun ömürlü ve organik bir gübre çeşidi yapmaktadır. Toprakta bulunan eksiklikler organik gübre çeşidi sayesinde giderilir. Hümik asit hakkında detaylı bilgi için https://www.hortiturkey.com/yazilar/humik-asit-nedir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri