ABD’de İlk Defa Elektronik Sigara FDA Tarafından Onaylandı

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Elektronik sigara piyasaya girdiğinden beri üzerinde çeşitli tartışmaların olduğu bir üründür. ABD’de tıbbi ürünler konusundaki düzenlemeyi Gıda ve İlaç Dairesi anlamına gelen FDA yapıyor. FDA bugüne kadar herhangi bir elektronik sigaraya onay vermezken şimdilerde bir elektronik sigarayı onayladı. FDA onayı verirken açıklamasını elektronik sigara kullananların daha çok sigarayı uzun süredir kullanan ve bırakmaya çalışan yetişkinler olduğu öngörüsünden yola çıktı.

FDA’ya göre uzun süre sigara kullanan yetişkinlerin sigarayı bırakması çok önemli bir konu ve sayısız faydası var. Bu yüzden elektronik sigaraların bazıları onaylanabilir. Ergenlerin sigaraya başlama olasılığında elektronik sigarayla başlamaları pek mümkün görünmüyor, bu yüzden de FDA böyle bir karar aldığını belirtiyor.

Onayın Geri Çekilmesinin Koşulu

FDA’nın onayladığı elektronik sigara markası Vuse ve RJ Reynolds’a ait. Bu markanın üç farklı elektronik sigarası FDA tarafından onaylandı. FDA onay verdiği elektronik sigara çeşitlerini seçerken gençlerin çok da rağbet etmediği modelleri seçtiklerini de belirtti. Bazı elektronik sigaralar daha tatlı aromalı ve genellikle gençler tarafından çok tercih ediliyor.

Ancak FDA özellikle yetişkinlerin kullandığı ve tütün aroması yoğun olan elektronik sigara çeşitlerine onay verdi. Ancak eğer ileride FDA onayladığı ürünlerin daha çok hiç sigara içmeyenler tarafından kullanıldığına dair bir saptama yaparsa, elektronik sigara kullanımını özendirmemek için onayını geri çekeceğini de vurguladı.

Elektronik Sigaralar ve FDA Onayı

Elektronik sigara onay almak için ABD’de FDA’ya bağlı olan bir ürün. Ancak onaylanma süreci FDA’ya teslim edilmiş olsa da o tarihten beri hiçbir elektronik sigara kurum tarafından onay almamıştı. Piyasadaki ürünleri inceleyen ve kontrol eden kurum, elektronik sigaraların büyük bir kısmını onaylamadı.

Özellikle de aromatik sigaraların ve içimi daha tatlı olanların onaylanmasına itiraz ediliyor. Çünkü bu sigaralar gençler arasında çok yaygn. FDA da gençleri sigaraya özendiren bir kurum olmak istemiyor. Ancak ABD’de şu an FDA’dan onay almasa da satılan çok sayıda aromalı elektronik sigara bulunuyor. Ergenlerin ve gençlerin bunlara düşkün olması da endişe yaratıyor. Ancak FDA sigaranın bırakılmasını desteklemek için daha çok yetişkinlerin kullandığı bir kaç ürüne onay vermeyi tercih ediyor

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri